První pomoc pro psy

Mít psa je radost, ale může nastat situace, kdy na nás závisí zdraví a život našeho psího mazlíčka. V takových chvílích musíme zachovat chladnou hlavu a prokázat základní znalosti, na kterých může hodně záviset.

Několik rad na začátek

  • Na začátku stojí za to zkontrolovat obsah vaší domácí lékárničky a ověřit, zda kromě základního vybavení, jako je peroxid vodíku, izotermická fólie a obvazový materiál máte i výrobky přizpůsobené na pomoc psovi. Jedná se například o rektální teploměr nebo pinzetu k odstranění klíšťat.
  • Především při pomoci psovi dbejte na svou vlastní bezpečnost. Pes, který trpí nebo je v šoku, se může chovat úplně jinak než normálně a může se projevovat i agresivně. V takových případech stojí za to psovi dát náhubek. Pokud je však v oblasti tlamy a nosu poraněn, krvácí z nosu, špatně dýchá nebo zvrací, tak mu ho nedávejte.

TIP: Věděli jste, že v Praze a přilehlém okolí můžete zavolat psí záchranku? Zdravotnická záchranná služba veterinární PET - MEDIC, je začleněna do integrovaného systému hlavního města Prahy. Vyjíždí na žádosti policistů a hasičů. Záchranku mají i Brno a Pardubice a Veterinární převozová a záchranná služba Pet Emergency působí po celé České republice.

Jaké stavy a zranění jsou u psů nejčastější a jak je řešit

  • Bodnutí hmyzem 

 Pokud je v ráně bodnutí, mělo by být odstraněno a rána vyčištěna a dezinfikována. Obdobná situace je v případě nálezu klíštěte zapíchnutého do kůže vašeho psa. Pokud jste schopni ho sami odstranit pinzetou, proveďte to doma, následně ránu dezinfikujte a pečlivě zkontrolujte, zda bylo celé klíště správně odstraněno. Návštěva veterináře je nutná v případě alergické reakce, silného otoku, apatie nebo intenzivního škrábání a kousání oblasti rány. 

  • Přehřátí psa 

Pokud máte zachránit přehřátého psa musíte posoudit jeho životní parametry a v případě potřeby přistoupit k resuscitaci. Pokud je pes v bezvědomí, ale dýchá a má normální srdeční frekvenci, ochlaďte psa. Nejlépe navlhčením srsti vodou a přenesením na chladné místo. Balení ledu se nedoporučuje. Pokud je pes při vědomí, dejte mu dle libosti vodu. Přehřátý pes by měl být co nejdříve předán veterináři, který stabilizuje jeho stav stupeň hydratace.

resuscitace-psa-veterinar

  • Dušení 

Častým problémem psů je také (u)dušení kostí nebo jiným cizím tělesem. Pokud v tomto případě pes nemůže dýchat a cizí těleso je viditelné, můžete se ho pokusit odstranit sami. Dejte však pozor, ať vás pes nepokouše. Pokud uspějete, měli byste okamžitě dojet k veterináři, aby psa prohlédl a zhodnotil zranění. Pokud nejste schopni vašemu mazlíčkovi pomoci sami, je nutný okamžitý transport  do nejbližší veterinární kliniky. 

  • Zlomenina

V případě zlomeniny nebo podvrtnutí u psa je důležité zpevnit končetinu například kouskem klacku a obvazem. Pokud je zlomenina otevřená, musíte ránu vydezinfikovat a udělat obvaz sterilní gázou a obinadlem. 

  • Uštknutí zmijí

Pokud psa kousne zmije, měli byste se s ním posunout do bezpečné vzdálenosti od zmije, uklidnit ho a pečlivě prozkoumat místo kousnutí. Pokud jsou kolem rány kapky jedu, jemně otřete ránu čistým kusem látky, pes nesmí olizovat ránu. Nad místo kousnutí můžete dát škrtidlo, které by nemělo být uvázané dlouho (pouze do návštěvy veterináře, ale ne déle než 1,5 hodiny). Když máte zajištěnou ránu, můžete jít k veterináři.

U psů může dojít v mnoha případech i k bezvědomí. Víte jak postupovat a provést resuscitaci u psa?

První pomoc při bezvědomí, zástavě srdce a dechu

  1. Dejte psa na bok.
  2. Zkontrolujte zda je pes při vědomí - můžete s ním trochu zatřást.
  3. Když zvíře nereaguje, zkontrolujte dýchání. Uvidíte zda se čenich hýbe, přiložíte tvář k tlamě a na tváři byste měli cítit dech. Dejte pozor, aby pohyby hrudníku byly viditelné, zkontrolujte nejlépe pohyby ruky k hrudi.
  4. Zkontrolujte puls na stehenní tepně (kontrola probíhá 15 sekund a vynásobíte 4, dostanete výsledek za minutu). Normální srdeční frekvence psa se pohybuje od 70 do 160.
  5. Vytáhněte jazyk a zkontrolujte, zda není v ústech potrava nebo, že zvíře nezvrací.
  6. Pokud zvíře nedýchá, jeho puls je nepostřehnutelný, zahájíte resuscitaci. Ústa zavřete nebo svážete obvazem a provedete 2 nádechy metodou z úst do nosu a 15 stlačení hrudníku mezi čtvrtým a pátým žebrem. Hrudník stlačujete  s frekvencí 1 - 2 stlačení / s.
  7. Zvíře oživujte, dokud se neobnoví oběh a dýchání.

NÁŠ TIP: Buďte připravení a naučte se, jak se chovat v krizových situacích na seminářích první pomoci psům

Kardiopulmonální resuscitace je život zachraňující technika. Používá se v případě nedostatku dechu zvířat, zástavy srdce a ztráty vědomí. Při poskytování první pomoci psovi dbejte na to, abyste zvířeti rychle pomohli a zajistili jeho bezpečnost. Chraňte především sebe, v první řadě zajistěte zvířeti tlamu a také použijte latexové rukavice, díky kterým se vyhnete zvířecím sekretům.

Přejeme, ať se vám a hlavně vašemu pejskovi výše zmíněné zranění a nehody vyhnou a vy nemusíte řešit první pomoc. A pokud se přeci jen něco přihodí, ať si vzpomenete na náš článek věnovaný první pomoci u psů.