Jak bezpečně cestovat se psem?

Plánujete vyrazit na dovolenou či výlet a neumíte si dny strávené bez svého čtyřnohého člena rodiny ani představit, nebo zkrátka jen nechcete shánět hlídání? Poté jistě přichází dlouhé úvahy o tom, jak se psem co nejlépe zvládnout jízdu autem, zda to pro něj nebude moc velké trápení, jaké vybavení si před cestou pořídit, a jestli je jízda se psem vůbec legální. Zde naleznete několik praktických tipů a rad, díky kterým cestu zvládnete pohodlně a bezpečně. 

pes-v-aute  

Na to, jak pes zvládá cestování dopravními prostředky má vliv hned několik faktorů. Jeho věk, povaha, délka plánované cesty, předešlé zkušenosti, dopravní situace a spousta dalších. S chlupáčem však můžete vyrazit klidně na druhou stranu zeměkoule, pokud si budete jistí, že to zvládne. Je třeba pejska na cestu důkladně připravit. Ideální je, když si na cestování zvyká už od štěněte, ale to není vždy dost možné. Proto je třeba počítat s tím, že celý proces může u dospělého psa trvat o něco déle.

Jak štěňata, tak starší psi si nejlépe zvyknou, když se budou s autem seznamovat postupně. První jízda by měla být krátká a ideálně v klidném provozu. Během toho je třeba se psem komunikovat a uklidnit ho, aby pro něho byla celá situace co možná nejméně stresující. Po zvládnuté cestě je také nutností psa odměnit a dát mu najevo, že je vše v pořádku. Každá následující jízda pak může být delší a delší.

se-psem-na-cestach

Cestovní nemoc u psů? Jaké má příznaky?

Ovšem není pravidlem, že takovýto trénink zabere vždy. Pokud je pes i po týdnech zkoušení neklidný, nebo na něm při delší jízdě pozorujete ospalost, malátnost, nadměrné slinění či dokonce zvracení, pravděpodobně jde o typické příznaky cestovní nemoci. V takovém případě je vhodné celou situaci probrat s veterinářem, který vám v případě potřeby předepíše vhodné léky, jako jsou například homeopatika. Někteří psi je budou potřebovat celý život, někteří jen několik jízd, ale rozhodně se jejich použití nemusíte obávat.

Jak v autě vytvořit ideální prostředí?

Další prevencí před všemi možnými komplikacemi, je vytvoření takového prostředí, ve kterém se bude pes cítit co nejlépe. V autě by měla být příjemná teplota a to jak v zimě, tak i v létě. Rozhodně není vhodné příliš vytopené prostředí. Pes svou srst totiž sundat nemůže a horko mu při jízdě jistě neprospěje. A stejně tak ani hlasitá hudba. Pokud je to možné, nechte rádio úplně vypnuté, ale pokud je po několika hodinách ticho k nevydržení, volte spíše klidnější tóny a sníženou hlasitost. Psí sluch je přeci jen mnohem citlivější než ten lidský a klid mu v průběhu cesty jistě udělá dobře.

Také musíte předem počítat s tím, že psa je třeba alespoň jednou za 2-3 hodiny z auta vypustit a nechat proběhnout na čerstvém vzduchu, než budete v jízdě pokračovat. O těchto přestávkách je ideální psa s mírou dokrmovat. Během celé cesty by samozřejmě neměl trpět hlady, ale ani druhý extrém, pro zvíře není dobrý. Chce to zkrátka zvolit zlatou střední cestu a jednat s rozumem. Krmte psa během cesty pouze malými porcemi a poté ho nechte chvíli vyběhat a vše částečně strávit, stejně tak, jako to děláte vy. 

pes-odmena

Co o psovi v autě říká zákon?

Pokud už jste pevně rozhodnuti, že na cestu se psem vyrazíte, určitě se vám bude znalost toho, co se o takovém převážení zvířat píše zákoně. Cestování se psi či jinými zvířaty je samozřejmě povoleno, ale pouze pod podmínkou, že zvíře je v autě přepravováno stejně bezpečně, jako ostatní cestující. Přestože zákon neuvádí, jak má takový převoz vypadat a nenařizuje žádné povinné bezpečnostní vybavení, je v něm uvedeno, že během přepravy živých zvířat nesmí být ohrožena jednak bezpečnost řidiče, přepravovaných osob, tak ani zvířat, nebo dokonce ohrozit bezpečnost provozu. Zákon na zvíře nahlíží podobně jako na další cestující nebo náklad ve vozidle. Nesmí tedy nijak rozptylovat řidiče, a proto se v žádném případě nedoporučuje převážet psa bez zajištění, na klíně či pod nohama. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí řidiči pokuta až ve výši 2000 korun.

Pořiďte praktické a stylové vybavení

Nyní je potřeba se poohlédnout po vhodném vybavení, kterým předejdete jak vlastnímu nebezpečí, tak konfliktu se zákonem. Doplňků do auta na cestování se zvířaty již existuje celá řada a záleží na vás, jaký způsob přepravy vám bude vyhovovat. 

  • Přeprava na sedačce 

Pokud se rozhodnete, že budete psa převážet na zadních sedadlech, záleží především na jeho velikosti. Pro menší psi jsou vhodné autosedačky a přepravní boxy, které lze dobře připevnit pomocí pásů na zadním sedadle. Pro větší psi jsou poté ideální možností bezpečnostní postroje, které psa udrží bezpečně připoutaného a zároveň mu poskytnou dostatečnou volnost pohybu. V tomto případě se vám jistě bude hodit také ochranný potah na sedačky, kterým předejdete jejich poničení. 

pes-na-sedacce-1

  • Přeprava v kufru 

Další, poněkud bezpečnější variantou, je převoz psa v zavazadlovém prostoru. Takový způsob je nejvhodnější pro velké či neklidné psi. Nebudete se muset strachovat, že by se pes mohl jakkoliv dostat do přední části vozidla, a v případě autonehody je to také jedno z nejbezpečnějších řešení. Pro tento způsob přepravy jistě využijete oddělovací mříže, které se připevní za zadní sedačky a zabrání tak psovi ve volném pohybu po celém autě. Pokud však máte strach a chcete, aby byl i v kufru pes uvázán spíše na jednom místě, bude pro vás ideální transportní klec, do které pejska jednoduše zavřete a lehce omezíte prostor volného pohybu. Můžete si tak být jisti, že jste během cesty v bezpečí jak vy, tak váš čtyřnohý mazlíček. 

pes-v-kufru1

Cestování se psem se rozhodně nemusíte obávat. Pokud se na cestu dobře připravíte a nenecháte nic náhodě, vše jistě proběhne bez problémů.